submenu
content

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz w „Sygnałach Dnia”, PR I, 7 listopada 2016 r.

07-11-2016

- Ustawa "Za życiem" daje szanse na przygotowanie programu, nad którym już pracujemy - mówił w audycji "Sygnały Dnia" 7 listopada 2016 r. w Polskim  Radiu sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz. - Natomiast jednorazowe wsparcie po urodzeniu dziecka jest tylko jednym z instrumentów polityki rodzinnej.

 

Polska, w rankingu krajów, które wydają najwięcej na politykę rodzinną, przesunęła się o 16 miejsc.- Jesteśmy pod tym względem w Europie na czwartym miejscu - przypomniał wiceminister. W przyszłym roku na ten cel przeznaczymy 35 mld zł.

 

Oprócz jednorazowego dodatku są także świadczenia macierzyńskie, świadczenie pielęgnacyjne, które od 1 stycznia będzie wynosiło 1406 zł, pięćset plus z podwyższonym kryterium dochodowym dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. - Jeśli ktoś to jednorazowe świadczenie traktuje jako jedyne wsparcie to robi ogromne nadużycie i wprowadza ludzi w błąd – zaznaczył wiceminister.

 

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w październiku rząd przygotuje ustawę, a do końca roku  powstanie program pomocy rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym. Ustawa już jest.– Podkreślam, że zarówno w ustawie z 1993 r., jak i w Konstytucji, jest zapisany obowiązek pomocy kobietom w ciąży i osobom niepełnosprawnym – dodał wiceminister Michałkiewicz.

 

Zespół, który przygotował ustawę, był gremium międzyresortowym. W części, dotyczącej opieki nad kobietami w ciąży, wielki udział miało Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Finansów zapewni środki na jej realizację. - Stąd pośpiech w pracach legislacyjnych, służący zabezpieczeniu pieniędzy w przyszłorocznym budżecie. Inaczej trzeba by odłożyć wdrożenie ustawy do 2018 r., a matki i dzieci nie mają czasu na czekanie – podsumował wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

do góry Ostatnia modyfikacja: 22-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: