submenu
content

Wiceminister Bartosz Marczuk w TOK FM, 2 listopada 2016 r.

02-11-2016

- 500+ nie ma powodować dezaktywizacji kobiet, tylko dawać rodzicom wybór –mówił w TOK FM wiceminister Bartosz Marczuk. Trudno już teraz mówić, jaki będzie końcowy efekt programu „Rodzina 500 plus”, jeśli chodzi o jego wpływ na rynek pracy i możliwość dezaktywizacji zawodowej kobiet, gdyż nie ma jeszcze wszystkich danych. Natomiast, zdaniem wiceministra Marczuka, samo 500+ ma bardziej charakter aktywizujący, niż dezaktywizujący. – Jeżeli kobieta, która zarabiała 1500 zł netto otrzyma dodatkowo 500 zł, to dzięki możliwości opłacenia dodatkowych usług opiekuńczych dla dziecka, będzie bardziej skora do pracy – powiedział wiceminister.

 

Istotnym problemem, dostrzeżonym już podczas konsultacji projektu programu, jest kwestia kumulowania tych wszystkich świadczeń i niewliczanie 500+ do dochodu.  Może to powodować, że część osób może zdecydować się na rezygnację z zatrudnienia. Jednak po pierwsze kryterium dochodowe obowiązuje tylko przy pierwszym dziecku, a po drugie doskonała sytuacja na rynku pracy powoduje, że pracodawcy poszukują pracowników i gotowi są podnosić pensje.

 

- Dwie największe sieci handlowe oferują umowy o prace i wyższe płace. To też efekt programu „Rodzina 500 plus”– przypomniał wiceminister Marczuk – oczywiście obok rekordowo niskiego bezrobocia.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 18-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: