submenu
content

Minister Elżbieta: Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, 7 września 2016 r.

07-09-2016

- Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, mamy kolejny spadek bezrobocia, które zatrzymało się na poziomie 8,5 proc. Mamy chyba też rynek pracownika, gdyż pracownik jest już dobrem coraz częściej poszukiwanym przez pracodawców – mówiła w Krynicy w rozmowie z Pawłem Czuryło z interia.pl i Grzegorzem Osieckim z „Dziennika Gazeta Prawna” minister Elżbieta Rafalska.

 

Nawet jeśli stopa bezrobocia nie będzie dalej tak dynamicznie spadać, to utrzymanie tych wskaźników będzie lepsze, niż było to prognozowane przy planowaniu budżetu. Niewielkie wzrosty mogą nastąpić w okresie jesienno-zimowym, gdy skończą się prace sezonowe. Mimo tego spadek bezrobocia jest już stałą tendencją. Minister Szałamacha w przyszłorocznym budżecie założył ośmioprocentowe bezrobocie.  

 

Odnosząc się do możliwych problemów pracodawców ze znalezieniem pracowników minister Rafalska przypomniała, że wciąż mamy zarejestrowanych 1 360 000 bezrobotnych. W tak dobrej sytuacji warto pomyśleć o aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych. To także dobry czas na poprawę jakości pracy. – Liczymy na to, że dzieląca nas z innymi krajami przepaść płacowa zostanie zmniejszona, bo nie możemy wciąż konkurować tylko niskimi wynagrodzeniami – mówiła minister.

 

Dbać o to będzie wzmocniona Państwowa Inspekcja Pracy. –Żaden dobry pracodawca, przestrzegający prawa pracy, nie ma powodu do obaw – dodała minister. PIP często działa prewencyjnie, a w sytuacji naruszenia prawa kary nie są wysokie. Dotychczas Inspekcja bywała bezradna wobec naruszenia przepisów. Tak było choćby z syndromem pierwszej dniówki, który udało się nam zlikwidować, zmieniając od 1 września przepisy, czy z osusowaniem umów zleceń.

 

- To wszystko ograniczy szarą strefę, poprawi konkurencyjność firm, znormalizuje rynek pracy, zmniejszy liczbę umów czasowych – dodała minister Rafalska.

 

Przywrócenie wieku emerytalnego według projektu prezydenckiego daje możliwość wyboru: praca czy emerytura. – Polacy są pracowitym narodem i z pewnością wielu będzie zależeć, by świadczenie mieć wyższe – mówiła minister.

 

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, ze niedługo rozpocznie prace nowa Komisja kodyfikacyjna prawa pracy, przygotowująca nowy indywidualny i zbiorowy kodeks pracy. Muszą one przystawać do wyzwań dzisiejszego rynku pracy i pozytywnie oddziaływać na gospodarkę.

 

Podobnie jest z Programem „Rodzina 500 plus”, którego stymulujący wpływ na gospodarkę będzie coraz bardziej odczuwalny, wraz ze wzrostem liczby wypłacanych świadczeń. Program działa już od niemal sześciu miesięcy. Najnowsze dane – z sierpnia - pokazują, że świadczenie otrzymuje już 3 720 000 dzieci. Pieniądze na wypłaty mają zapewnione wszystkie gminy. Od 2 lipca samorządy mają miesiąc na wydanie decyzji i muszą się w tym terminie zmieścić.

 

Przegląd działania programu odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. - Jeśli będą potrzebne zmiany, usprawniające działanie programu, to zostaną wprowadzone. Na razie nie myślimy o zmienianiu podstawowych zasad Programu – podsumowała minister Elżbieta Rafalska.

do góry Ostatnia modyfikacja: 18-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: