submenu
content

Wiceminister Stanisław Szwed w programie „Rzecz o prawie”, 1 września 2016 r.

01-09-2016

- O likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki zabiegaliśmy już wcześnie. Teraz udało się to przeprowadzić. To poprawi sytuacje pracowników, którzy byli oszukiwani przez pracodawców. Wierzę, że większości z nich nie trzeba będzie przekonywać, że umowa dla pracownika powinna być przygotowana – powiedział sekretarz stanu Stanisław Szwed w programie „Rzecz o prawie” 1 września 2016 r.

 

Minimalne wynagrodzenie czy ozusowanie umów zlecenia to kolejne instrumenty, służące uporządkowaniu rynku pracy. Następnym rozwiązaniem, przygotowywanym przez ekspertów, będzie jednolity podatek, zawierający składkę ubezpieczeniową i zdrowotną od wszystkich rodzajów pracy.

 

Przestrzegania tych przepisów pilnuje Państwowa Inspekcja Pracy. - PIP może nakładać małe kary, najniższe w Europie. Kara powinna być wyższa zwłaszcza w przypadku, gdy dochodzi do złamania prawa kolejny raz – stwierdził wiceminister.

 

Wyraził również nadzieję, że w połowie września rozpocznie pracę Komisja Kodyfikacyjna, której zadaniem będzie przygotowanie kompleksowych zmian w prawie pracy.

 

Niskie bezrobocie i duże zapotrzebowanie na pracę Ukraińców pomaga w ucywilizowaniu obszaru pracy imigrantów zarobkowych – łatwiej zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe i płacowe.  Odbywa się to przy okazji wdrażania unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. - Równocześnie chcemy zachować system oświadczeń i nie utrudniać pracodawcom zdobywania pracowników zza granicy – powiedział wiceminister Szwed.

 

Dziś w Sejmie zostanie złożony projekt zakazu handlu w niedziele. - Moje stanowisko w tej sprawie jest niezmienne od lat, wprowadziłem też zakaz handlu w 12 dni świątecznych – przypomniał wiceminister. - Jestem za wprowadzeniem ograniczeń, o których mówi projekt NSZZ „Solidarność”.

 

Ostrzeżenia przed niekorzystnymi skutkami pojawiały się również poprzednio. Zapowiadano miliardy strat i setki tysięcy zwolnień. Te prognozy się nie sprawdziły. - Myślę, że podobnie będzie i teraz, choć  oczywiście musimy wszystko dokładnie policzyć i sprawdzić – przypomniał wiceminister Szwed. Trzeba będzie również zabezpieczyć ten zakaz przed ewentualną możliwością omijania go. Zakaz powinien wejść w życie od razu. Rozkładanie go na kolejne lata się nie sprawdza. - W obecnej kadencji Sejmu powinniśmy te kwestię jednoznacznie rozwiązać – zapowiedział wiceminister. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 16-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: