submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w TV Republika, 25 sierpnia 2016 r.

25-08-2016

- Program Rodzina 500 plus nie jest obciążeniem, ale jest inwestycją o wysokim stopniu zwrotu. Oczywiście jest to koszt dla budżetu, który nawet w roku 2017 będzie wyższy niż był w kosztach regulacji. Zakładaliśmy, że wyniesie on 22 miliardy złotych, będziemy musieli do tej kwoty dodać kilkaset milionów. Okazało się, że liczba uprawnionych rodzin i dzieci jest większa niż nasze szacunki. Każdy kto złoży wniosek musi świadczenie otrzymać - powiedziała minister Elżbiet Rafalska.

 

1 milion 470 tysięcy rodzin spełnia próg dochodowy do uzyskania wsparcia dla pierwszego dziecka. Jest to 32 % wszystkich dzieci – podsumowała minister.

 

- Dzisiaj rodzina dostała ogromne wsparcie. Pracujemy nad szerszą polityką demograficzną, polityką rodzinną,  w której będziemy wspierać działania rodziny nie tylko poprzez system świadczeń, ale chociażby rozwój form opieki nad małym dzieckiem, poprawę dostępności do rynku pracy, czy opiekę przedszkolną. Prace te muszą być związane z możliwościami budżetu państwa - dodała minister Rafalska.

 

Minister  odniosła się też do pytania o procesy demograficzne, wyjaśniła, że nie zachodzą one z dnia na dzień. Na efekty programu trzeba poczekać. Okres roku to minimalny czas, który pozwoli coś ocenić. Jednak już pierwszy kwartał roku pokazał minimalny wzrost.

 

 - Myślę, że równo za rok będziemy mogli podać dokładne dane i powiedzieć, że ten wzrost już nastąpił – powiedziała.

 

Minister podkreśliła, że ważnym celem programu Rodzina 500 plus, było także wyjście rodzin z poziomu ubóstwa. Nastąpiła poprawa stanu materialnego rodzin, których sytuacja materialna się poprawiła skokowo, niemal z dnia na dzień.

do góry Ostatnia modyfikacja: 22-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: