submenu
content

Wiceminister Stanisław Szwed w TVN24, 21 lipca 2016 r.

21-07-2016

- Data wprowadzenia obniżki wieku emerytalnego w październiku 2017 r. ma dwie przyczyny – mówił wiceminister Stanisław Szwed. Jedna leży po stronie ZUS, który musi przebudować cały system informatyczny. Z informacji prezes Zakładu wynika, że potrzeba na to 9 miesięcy. Druga przyczyna – o czym mówił minister finansów – to potrzeba zapewnienia środków finansowych na pokrycie ubytków w FUS.

 

Wiceminister dodał, ze w projekcie będzie zachowana dobrowolność, zatem trudno dokładnie określić, ile osób z tego skorzysta. Przy takim zapisie maksymalna kwota w przyszłym budżecie to 2 mld zł. - Chcemy stworzyć taki mechanizm, w którym jeśli ktoś ma prace i zdrowie mu pozwala, to będzie mógł pracować. Te emerytury będą zdecydowanie niższe od otrzymywanej pensji – dodał wiceminister Szwed.

 

Kwestia obniżenia wieku emerytalnego dotyczy najbliższych 10-12 lat.- Problemem jest niska stopa zastąpienia w systemie kapitałowym – stwierdził wiceminister. Co roku budżet państwa dopłaca do systemu ubezpieczeń społecznych, łącznie z emeryturami rolniczymi i mundurowymi, ponad 50 mld zł. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 19-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: