submenu
content

Dziewczyny na politechniki!

08-03-2017

Minister Elżbieta Rafalska 8 marca uczestniczyła w konferencji, poświęconej miejscu kobiet w edukacji technicznej, prezentacji raportu „Kobiety na politechnikach 2017” oraz przedstawieniu założeń projektu „IT for SHE”, który ma za zadanie pomóc studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane na Politechnice Warszawskiej.

 

- Kobiety dominują w handlu, finansach, edukacji czy służbie zdrowia – mówi minister Elżbieta Rafalska. – Zwykle jest to wynikiem zainteresowań czy pasji, ale czasem okazuje się wejściem w utarte stereotypy. Tymczasem kobiety sprawdzają się świetnie również w zawodach technicznych. Nie ma żadnych przeszkód, by na równi z mężczyznami zdobywały tytuł inżyniera, były architektkami, konstruktorkami czy informatyczkami.

 

Analiza wyników badania losów absolwentów szkół wyższych, którzy uzyskali dyplom w 2014 r. wskazuje, że statystycznie najlepszą sytuacją na rynku pracy charakteryzowali się absolwenci z obszaru nauk technicznych, dla których prawdopodobieństwo bezrobocia było na stosunkowo niskim poziomie przy jednoczesnym najwyższym wskaźniku względnego poziomu wynagrodzeń. W przypadku obszarów kształcenia chętnie wybieranych przez kobiety: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych czy sztuki - ryzyko bezrobocia jest wyższe, zaś względne wynagrodzenia niższe.

 

- Wspieranie wyborów edukacyjnych, które w przyszłości mają szanse zapewnić stabilne zatrudnienie oraz wynagrodzenie jest niezmiernie ważne z punktu widzenia działań realizowanych przez mój resort – twierdzi minister Rafalska.

 

Z drugiej strony, stabilne zatrudnienie i pewność dochodów z pracy są jednymi z ważniejszych czynników, które pozwalają młodym ludziom na założenie rodziny i podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci.

 

Akcja „Dziewczyny na politechniki!”, która uzyskała patronat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,   jest wspólnym projektem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.  Jej celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach stricte technicznych – tych najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych.

 

 

 

„Dziewczyny do ścisłych!”, to równoległy moduł akcji i poszerzenie jej zasięgu o obszar wydziałów ścisłych uczelni uniwersyteckich, gdzie również obserwujemy mniejszą liczbę studentek, niż studentów.

 

W jego ramach organizowane są na uczelniach technicznych i ścisłych wydziałach uniwersytetów specjalne spotkania, adresowane do dziewcząt. Odbywają się one na zasadzie tzw. „drzwi otwartych” – grupy zainteresowanych dziewcząt odwiedzają uczelnie, spotykają się tam z kobietami-inżynierami, studentkami kierunków technicznych, by w atrakcyjnej formule zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni. W tym roku „Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn” odbędzie się 30 marca.

Dziewczyny na politechniki/Fot.Perspektywy Dziewczyny na... Dziewczyny na politechniki/Fot.Perspektywy Dziewczyny na...
do góry Ostatnia modyfikacja: 22-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: