submenu
content

Cztery miesiące do przywrócenia wieku emerytalnego

31-05-2017

Ustawa obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie 1 października br. Jej zasadniczym celem jest danie Polakom wyboru, czy chcą skorzystać z tego prawa i przejść na emeryturę, czy zdecydują się pracować dłużej. Aby podjąć świadomą i dobrą decyzję, potrzebna jest wiedza o zasadach naliczania świadczenia.

 

Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", prowadzona przez MRPiPS, NSZZ „Solidarność”, przy współudziale ZUS, służy dostarczeniu informacji na temat planowanych zmian.

 

Wczoraj i dziś na szklaku kampanii znalazły się Katowice, Lublin, Kielce i Łódź.

 

- Kontynuowanie pracy po nabyciu uprawnień emerytalnych oznacza wzrost wysokości emerytury o ok. 8 proc. rocznie – mówił w Katowicach wiceminister Marcin Zieleniecki. - W przypadku kobiety, która zdecydowałaby się przejść na emeryturę w 65. roku życia, dawałoby to emeryturę o jedną trzecią wyższą, niż gdyby skorzystała z uprawnień emerytalnych już po ukończeniu 60 lat.

 

Kampania informacyjna może przyczynić się do tego, że odsetek osób przedłużających aktywność zawodową po nabyciu uprawnień emerytalnych wzrośnie do ok. 20-25 proc. Obecnie na dłuższą pracę decyduje się ok. 17 proc. Polaków. Zdaniem wiceministra Zielenieckiego do dalszej aktywności zawodowej może zachęcać m.in. poprawiająca się sytuacja na rynku pracy.

 

- Przywrócenie wieku emerytalnego to spełnienie przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Kielcach sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz. – W kampanii chodzi o to, aby przygotować Polaków do podjęcia właściwej decyzji.

 

W regionie świętokrzyskim 22 doradców emerytalnych będzie wyjaśniać zainteresowanym, jakie dokumenty muszą przygotować, przeliczą też wspólnie wysokość przyszłego świadczenia.

"Godny Wybór. Przywrócenie... "Godny Wybór. Przywrócenie... "Godny Wybór. Przywrócenie...
do góry Ostatnia modyfikacja: 18-10-2017
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: