submenu
content
Konferencja nt. przeglądu...

Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego

26-06-2013

Konieczna jest gruntowna reforma otwartych funduszy emerytalnych - to główny wniosek płynący z przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego, który przedstawili w środę Ministrowie Pracy oraz Finansów.

 

Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, pierwszy od startu reformy w 1999 r., przeprowadziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Finansów. Przeanalizowano skutki reformy dla bezpieczeństwa i wysokości przyszłych emerytur, a także jej wpływ na finanse publiczne, rynek kapitałowy i wzrost gospodarczy. 

 

Zespół ekspertów MPiPS i MF przeanalizował 9 rekomendacji zmian, które rozwiązywałyby problemy zidentyfikowane w czasie przeglądu. Odrzucono następujące warianty: stopniowego wygaszania kapitałowej części systemu, całkowitej jej likwidacji, braku jakichkolwiek zmian, zawieszenia składki przekazywanej do OFE, powrotu do składki przekazywanej do OFE w wysokości 7,3%, programowanej wypłaty emerytur.

 

Ministrowie zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Wyboru ostatecznego rozwiązania rząd dokona po zakończeniu konsultacji społecznych. Potrwają one co najmniej 30 dni.  

 

Poniżej znajdziecie Państwo pełną wersję przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego i informację prasową wraz ze streszczeniem raportu. Dołączamy do nich także infografiki prezentujące najważniejsze liczby z raportu. 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-08-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: