submenu
content

Warto wziąć udział w MALUCH+!

09-11-2017

MALUCH+” 2018 to dofinansowanie do utworzenia lub utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 mogą otrzymać gminy oraz podmioty prywatne. Trzeba się śpieszyć: terminy upływają 17 i 24 listopada. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

 

Głównym celem MALUCH+ jest wspieranie rozwoju instytucji opieki do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. Program kierowany jest przede wszystkim do samorządu terytorialnego, ale także osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

 

O to, dlaczego warto brać udział w programie MALUCH+ i w jaki sposób pomógł on zainteresowanym w utworzeniu instytucji opieki do lat 3 zapytaliśmy tych, którzy skorzystali z programu.

 

"Program MALUCH+ pomaga w tym bardzo wydatnie, jest to bardzo duży zastrzyk finansowy dla samorządu, który podejmie się zadania budowania żłobka. W moim przypadku było to blisko 60 % ogólnej kwoty budowy żłobka" – powiedział burmistrz Tychowa, Robert Falana.

 

"Wychodząc naprzeciw założeniom polityki prorodzinnej oraz realizując obowiązki nałożone na gminy staramy się tworzyć miejsca, których zadaniem będzie wsparcie rodziców w opiece i wychowaniu dzieci, ale możecie zadać pytanie skąd wziąć środki na założenie takiego żłobka. Gmina Krzywda nie dysponowała obiektem, który można było zaadoptować na żłobek. W związku z tym podjęto decyzję o budowie nowego budynku pełniącego funkcję żłobka. Budowa nowego budynku w całości ze środków gminy była przeszkodą nie do pokonania. Z pomocą przyszedł program MALUCH+, który zapewnia dofinansowanie na nowo tworzone miejsca w żłobku, w tym budowę" – stwierdził Jerzy Kędra, wójt gminy Krzywda.

 

"Dlatego, że trzeba przede wszystkim zidentyfikować potrzeby mieszkańców i tutaj u nas była wielka potrzeba. Wiele matek musiało wynajmować nianie. Babcie musiały być zaangażowane, żeby opiekowały się dziećmi, które mają powyżej roku , a mamy chciały wracać do pracy i nie miały takiej możliwości. A dzisiaj dzięki programowi MALUCH+ utworzyliśmy żłobek samorządowy" – powiedział Henryk Broda, wójt gminy Będzino.

 

W ramach 4 różnych modułów w edycji „MALUCH+” 2018 przewidziane są następujące terminy:

 

Gminy, powiaty i samorządy województwa

  • do 24 listopada 2017 r. na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna.
  • do 17 listopada 2017 r. na funkcjonowanie miejsc w instytucjach opieki utworzonych przez gminy przy udziale środków z programu „MALUCH+”.

 

Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej

  • do 17 listopada 2017 r. - na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna
  • do 17 listopada 2017 r. - na funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna.

 

W całej Polsce działa 4,2 tys. instytucji opieki nad dziećmi, które zapewniają 109,3 miejsc w żłobkach, u opiekunów dziennych i w klubach dziecięcych. Jest to nadal kropla w morzu potrzeb. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dziecka, w tegorocznej edycji programu zwiększyło środki na ten cel aż trzykrotnie – do 450 mln zł. Gminy, w których nie ma żadnej tego typu instytucji, w którym mogą otrzymać aż do 80% dofinansowania.

do góry Ostatnia modyfikacja: 19-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: