submenu
content

151 mln zł na miejsca opieki dla najmłodszych

26-02-2016

Na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki w gminach i na uczelniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w tym roku 151 mln zł. Dzięki temu w ramach konkursu Maluch 2016 powstanie ponad 5,6 tys. nowych miejsc opieki.

 

- Budujemy wielowymiarowy program polityki prorodzinnej. Program „Maluch” to jeden z jego elementów. Tegoroczny Maluch został ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku. Dzięki temu środki na budowę i utrzymanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 trafią szybciej do samorządów, osób i organizacji pozarządowych prowadzących żłobki - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Tegoroczny Program „MALUCH“ realizowany był w trzech modułach. Moduł pierwszy był skierowany do gmin. Dotyczył on tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi. Środki z drugiego zostaną przeznaczone na utrzymanie już istniejących placówek, także tych prywatnych. Trzeci moduł skierowany został do uczelni – środki z tej części zostaną przeznaczone na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki.

 

Drugiego lutego poznaliśmy wyniki modułu 2. Gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie na utrzymanie miejsc opieki otrzymają prawie 80 mln zł. Dzisiaj rozstrzygnęliśmy kolejne moduły.

 

Na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki nad dziećmi w gminach w pierwszym module ministerstwo przeznaczyło w tym roku ponad 61,4 mln zł.  Dzięki temu dofinansowanie otrzyma ponad 3,9 tys. nowych miejsc opieki.

 

Od 2015 roku środki z programu Maluch mogą być przeznaczone na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie dziennych opiekunów na uczelniach. Wsparcie w opiece nad dziećmi obejmie studentów i pracowników uczelni wyższych. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 10,3 mln zł. Dzięki wsparciu dofinasowanie otrzyma ponad 1,7 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych na 31 uczelniach (publicznych i niepublicznych) w całej Polsce.

 

Najwięcej środków otrzymają uczelnie w województwie wielkopolskim (4,4 mln zł), śląskim (1,6 mln zł) oraz zachodniopomorskim ( ponad 1 mln zł).

 

Od początku funkcjonowania programu, czyli 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na wsparcie rozwoju miejsc opieki nad najmłodszymi ponad 623 mln zł.

 

Dzięki wsparciu finansowemu, liczba miejsc opieki nad najmłodszymi systematycznie rośnie. Aktualnie ponad 2,8 tys. żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów zapewnia opiekę nad ponad 76 tys. dzieci, podczas gdy w 2011 r. funkcjonowało zaledwie 571 placówek.

 

Zobacz:

Ogłoszenie wyników modułu 1

Ogłoszenie wyników modułu 3

Wyniki Maluch 2016 Wyniki Maluch 2016
do góry Ostatnia modyfikacja: 12-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: