submenu
content

Sejm przyjął rodzicielskie dla wszystkich

25-06-2015

Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach rodzinnych, wprowadzając nowe świadczenie rodzicielskie.  Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywali miesięcznie 1000 zł.

 

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu.  Będzie wypłacane przez okres od 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci. 

 

- Polityka prorodzinna jest priorytetem rządu. Zmiany, które dokonały się w tej kadencji zmieniły oblicze polityki rodzinnej i pociągnęły za sobą kaskadę dobrych zdarzeń w tym obszarze. Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie niższego świadczenia na urlopie rodzicielskim niż tysiąc złotych. Tysiąc złotych  na rękę przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. To dotyczy wszystkich dzieci i ich rodziców, również tych dzieci, które rodzą się w roku 2015 w odpowiedniej proporcji od 1 stycznia 2016 r. To jest postawienie kropki nad „i” w polityce rodzinnej, która zmienia oblicze demograficzne Polski - powiedział minister podczas wystąpienia w Sejmie.

 

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Szacowany koszt zmian to 1,2 mld zł w 2016 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 17-01-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: