submenu
content

Przybywa miejsc w żłobkach

17-07-2013

W dniu 17 lipca 2013 r. minister Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził żłobek integracyjny nr 46 przy ul. Przybyszewskiego w Warszawie. Podczas spotkania z mediami zaprezentował najnowsze informacje o rozwoju żłobków w Polsce.

 

Rocznie na politykę rodziną rząd wydaje 34 mld zł. Minister poinformował, iż  między rokiem 2011 a 2012 r. przybyło 355 placówek opieki nad dziećmi.  W sumie jest ich już 926. Dla porównania w roku poprzednim placówek tych było tylko 571. Liczba miejsc w placówkach wzrosła o 7835 miejsc. Dla porównania liczba miejsc w roku 2011 wynosiła  32 053, a w roku 2012 już 39 888. Jest to największy wzrost w tej dekadzie. W 2012 roku przeznaczono na ten cel 508 mln zł.

 

Minister przypomniał iż począwszy od 2011 r., jest realizowany Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH”. Poinformował, że ruszyła II edycja programu Maluch 2013.  Do rozdysponowania jest 20 mln zł plus 20 mln na dofinansowanie samorządów. Maksymalna kwota dotacji na dziecko  w żłobku wyniesie 1050 zł, w klubie dziecięcym 520 zł  a dla opiekuna dziennego kwota dotacji wyniesie 1050 zł. Wnioski można składać  do 7 sierpnia. Termin ogłoszenia wyników przewidziano na 12 września br.

 

Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 24 czerwca 2013 r. nowelizację tzw. ustawy żłobkowej. - Te zmiany przyniosą korzyści przede wszystkim rodzicom, którzy zechcą podjąć aktywność zawodową. Będą mogli skorzystać z różnych form opieki nad dzieckiem proponowanych w ustawie - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

 

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie wkładu własnego gminy z 50 do 20 proc. kosztów realizacji zadania przy ubieganiu się o środki finansowe z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie.

 

Dotychczas jedynie gmina mogła ubiegać się o środki finansowe z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3. Teraz będą to mogły robić również osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zwiększony został także katalog podmiotów mogących zatrudniać dziennych opiekunów.

Przybywa miejsc w żłobkach/ fot. Jacek Szczepaniak Przybywa miejsc w żłobkach /... Przybywa miejsc w żłobkach/ fot. Jacek Szczepaniak Przybywa miejsc w żłobkach/... Przybywa miejsc w żłobkach/ fot. Jacek Szczepaniak Przybywa miejsc w żłobkach/... Przybywa miejsc w żłobkach/ fot. Jacek Szczepaniak Przybywa miejsc w żłobkach/... Przybywa miejsc w żłobkach Przybywa miejsc w żłobkach/... Przybywa miejsc w żłobkach/ fot. Jacek Szczepaniak Przybywa miejsc w żłobkach/...
do góry Ostatnia modyfikacja: 18-01-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: