submenu
content

Otwieramy nowy etap obywatelskiej Polski

03-10-2014

3 października br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyła się inauguracja pierwszego resortowego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

- Organizacje pozarządowe od 25 lat współtworzą wolną Polskę. Cieszę się, że razem otwieramy ten nowy etap naszej współpracy – rozpoczął Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.   

 

Program współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z organizacjami pozarządowymi na lata 2015 – 2017 zostanie uruchomiony na początku 2015 r. Organizacje pozarządowe od maja br. konsultowały jego kształt. W prace nad programem zaangażowanych było w sumie 90 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Na realizację programu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 1,6 mld zł.

 

Podczas inauguracji program zaprezentował Kuba Wygnański, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

- Ten program to kontrakt polityczny. Budowaliśmy go zupełnie od podstaw przez prawie rok. Mam nadzieję, że inne ministerstwa uznają, że przyjęcie go w innych instytucjach jest nieuchronne – powiedział Kuba Wygnański, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

W debacie, która odbyła się po prezentacji, udział wzięli: Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS;  Krzysztof Balon, współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego; Piotr Frączak, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych; Marta Gumkowska, członkini Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz Dagmir Długosz, Dyrektor Departamentu Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

- Odpowiedzialność za powodzenie programu leży po obydwu stronach – zarówno ministerstwa, jak i organizacji pozarządowych. Nie możemy zaprzepaścić tego sukcesu – powiedział Piotr Frączak, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

 

Trzeci sektor rozwija się w Polsce dynamicznie. W całym kraju rejestruje się rocznie średnio ok. 4 tysięcy nowych stowarzyszeń i niemal tysiąc fundacji. Dane GUS pokazują, że między 1997 a 2012 r. liczba działających stowarzyszeń, fundacji, społecznych podmiotów wyznaniowych, organizacji samorządu gospodarczego, zawodowego i pracodawców zwiększyła się 3-krotnie (z 27,4 tys. do 83,5 tys.).

 

- Cieszę się, że inicjatywa o programie wyszła od dołu. Wierzę, że już wkrótce szybko rozleje się on na inne organizacje – zakończył spotkanie minister Kosiniak-Kamysz.

 

Program współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z organizacjami pozarządowymi na lata 2015 – 2017 realizowany jest w ramach projektu „Synergia – program współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi na lata 2015-2017” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Treść Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2015-2017

 

Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu... Inauguracja programu współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi Inauguracja programu...
do góry Ostatnia modyfikacja: 25-09-2017
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: