submenu
content

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2018

Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe.

 

Powstańcy batalionu walczyli w Śródmieściu, w obrębie ulic: Bracka, Nowogrodzka, Żurawia, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Książęca, plac Trzech Krzyży.

 

W szeregach batalionu walczył i zginął Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”. Zginął w pierwszych dniach powstania, mając zaledwie 21 lat,  podczas walk niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich. Został pochowany w podwórku przy ul. Brackiej 5 – tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Jego pogrzeb odbył się 9 sierpnia na posesji przy ul. Brackiej 5. 1 sierpnia 1945 jego ciało ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na podwórku posesji, w miejscu dotychczasowego pochówku, znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”. Napis przetrwał do dziś osłonięty gablotą.

 

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 74. rocznica wybuchu...
do góry Ostatnia modyfikacja: 17-08-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: