submenu
content

Świadczenie dobry start: milion wniosków online

29-07-2018

Rodzice w niecały miesiąc złożyli online już ponad milion wniosków o świadczenie dobry start. To 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny bez względu na dochód rodziny. Od 1 sierpnia wnioski będzie można złożyć drogą tradycyjną (papierową) w urzędzie lub wysłać go pocztą.

 

Od 1 lipca kiedy program ruszył rodziny mogą składać online wniosek o świadczenie dobry start poprzez portal Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną.

 

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o świadczenie dobry start przez swoje serwisy to: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pocztowy SA, Credit Agricole, Bank Millennium, Getin Bank, Nest Bank, Banki Spółdzielcze SGB, Bank BPS SA 

 

Zobacz jak złożyć online wniosek o świadczenie dobry start

 

Online w lipcu, papierowy wniosek od sierpnia

 

Wniosek o świadczenia drogą tradycyjną będzie można złożyć od 1 sierpnia. Od tej daty rodzice mogą także wysyłać wypełnione wnioski pocztą.

 

Wniosek będzie można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej trzeba złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

 

Sprawdź gdzie złożyć wniosek

 

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje na wniosek, raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat (także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia (także w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego).

 

Program obejmie dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

 

Kiedy rodzina dostanie wsparcie?

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli złożymy wniosek później wówczas samorząd ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku.

 

Uwaga na terminy!

Uwaga! Aby otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada, inaczej prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

 

Program „Dobry Start”: inwestycja w edukację dzieci

 

Program „Dobry Start” to realizacja deklaracji Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. To kolejny komponent prowadzonej przez rząd kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej.

 

 

Zobacz też:

 

Pytania i odpowiedzi o świadczenie dobry start

 

Informator o świadczeniu dobry start

do góry Ostatnia modyfikacja: 22-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: