submenu
content

Polska w top 5 krajów UE z najniższym bezrobociem

31-10-2017

4,6% - tyle we wrześniu wg Eurostatu wyniosła stopa bezrobocia w Polsce. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W Unii Europejskiej stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 7,5%. W strefie euro stopa bezrobocia osiągnęła wartość 8,9%. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu. Polska znalazła się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem.

 

We wrześniu br. stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła 7,5%. To tyle samo, co miesiąc wcześniej, i jednocześnie o 0,9 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Takiego wyniku nie odnotowano od listopada 2008 roku.

 

Polska znalazła się wśród 10. krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 4,6 proc. W stosunku do sierpnia br. stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt. proc. Natomiast w porównaniu do września ubiegłego roku jest mniejsza o 1,3 pkt. proc. (wynosiła wtedy 5,9%).

 

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, liczba osób bezrobotnych w Polsce, we wrześniu br. wynosiła 791 tys. wobec 811 tys. miesiąc wcześniej. Rok temu było to 1 020 tys. osób.

 

Widoczny jest również spadek bezrobocia wśród kobiet. Według danych Eurostatu we wrześniu br. stopa bezrobocia wśród pań wyniosła 4,5 proc. i była niższa niż stopa bezrobocia wśród mężczyzn. W stosunku do sierpnia tego roku spadła o 0,1 pkt. proc. Podobny spadek stopy bezrobocia zaobserwowano w odniesieniu do mężczyzn. Stopa bezrobocia wśród panów wyniosła we wrześniu br. 4,7% w stosunku do 4,8% przed miesiącem.  

 

Z wrześniowym wskaźnikiem stopy bezrobocia Polska znalazła się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem, plasując się na 5. miejscu. Miesiąc temu to zaszczytne miejsce dzieliła razem z Holandią, która teraz znalazła się na 6. miejscu.

 

Najniższą stopę bezrobocia we wszystkich krajach UE odnotowano w Czechach (2,7 proc.), Niemczech (3,6 proc.) oraz na Malcie (4,1 proc.). Najwyższą natomiast zaobserwowano w Grecji (21 proc. – dane za lipiec 2017) oraz w Hiszpanii (16,7 proc.).

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 22-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: