submenu
content

Dzień Pracownika ZUS

24-10-2017

Szanowna Pani Prezes, Szanowni Państwo,

 

Dzień Pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to znakomita okazja do refleksji i podsumowań, ale także do podziękowań. I już na wstępie na ręce Pani Prezes składam wszystkim pracownikom serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie w wypełnianie codziennych obowiązków, a w szczególności za sprawne, sumienne i odpowiedzialne podejście do tego wymagającego wyzwania, przed jakim stanęliśmy w tym roku – to jest za wprowadzenie w życie reformy obniżającej wiek emerytalny.

 

Reforma ta weszła w życie z dniem 1 października 2017 roku. Ale dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych praca nad tym zagadnieniem rozpoczęła się wiele miesięcy wcześniej. Wymagała ona bowiem dokładnego przygotowania oraz mobilizacji do zdecydowanie cięższej, niż na co dzień, pracy.

 

Dziś z dumą mogę powiedzieć, że temu wyzwaniu sprostaliście. A nie było to takie oczywiste, bowiem w okresie zaledwie półtora miesiąca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożonych zostało ponad 300 tys. wniosków o emeryturę, w tym ponad 250 tys. wniosków pierwszorazowych, wynikających z ustawy przywracającej wiek emerytalny oraz ponad 80 tysięcy wniosków o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. W sumie w tym okresie obsłużonych zostało ponad 1milion 300 tysięcy klientów. Te ogromne liczby mówią same za siebie.

 

W tym miejscu należy podkreślić ważną rolę doradców emerytalnych. Obecnie, we wszystkich oddziałach ZUS pełni tę funkcję prawie 600 takich pracowników. To dzięki ich radom ubezpieczeni mogli i mogą bardziej świadomie, racjonalnie
i odpowiedzialnie podejmować decyzje dotyczące zakończenia swojej aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę. Do dnia dzisiejszego doradcy emerytalni obsłużyli ponad 1milion 300 tys. klientów i wykonali kilkaset tysięcy obliczeń w kalkulatorze emerytalnym.

 

Zagadnienia związane z reformą emerytalną oraz napływem wniosków pierwszorazowych, to nie jedyne zadania jakie stanęły w ostatnim czasie przed ZUS. Wyzwaniem jest także sprawne wdrożenie e-składki oraz elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie można jednak niestety powiedzieć, że ten rozdział wytężonych działań ZUS został już zamknięty. W dalszym ciągu od Państwa – jako od pracowników instytucji najwyższego zaufania publicznego – społeczeństwo oczekiwać będzie zaangażowania, aktywności i mobilności.

 

Szanowna Pani Prezes, pragnę podziękować również osobiście Pani, bowiem bez mądrego przywództwa, nie jest możliwe osiąganie celów.

 

Na zakończenie chciałabym życzyć Pani i Współpracownikom przede wszystkim zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym, a także energii do dalszych działań na rzecz ubezpieczonych oraz na rzecz budowania sprawnego systemu zabezpieczenia społecznego.

 

Elżbieta Rafalska

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Dzień Pracownika ZUS Dzień Pracownika ZUS
do góry Ostatnia modyfikacja: 17-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: