submenu
content

Rośnie liczba urlopów rodzicielskich

23-11-2017

Z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich skorzystało od stycznia do października br. 635,4 tys. osób, w tym 305,7 tys. w październiku.

 

W okresie od stycznia do października 2017 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało 361,4 tys. osób (w tym 3,7 tys. mężczyzn).

 

Coraz bardziej popularny staje się także urlop ojcowski. W okresie od stycznia do października tego roku skorzystało z niego 147,2 tys. mężczyzn - 27,7 tys. ojców w samym październiku.

 

Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mogą wykorzystać go w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

 

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

 

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą. W okresie od stycznia października 2017 r. z tego prawa skorzystało 11,9 tys. mężczyzn.

 

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu, ani zwolnić go w jego trakcie.

 

Na pytania dotyczące urlopów dla rodzców odpowiemy podczas czatu na zywo na portalu Facebook już 28 listopada w godz. 10-12. Zapraszamy!

do góry Ostatnia modyfikacja: 18-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: