submenu
content

Łatwiejsze składnie wniosków o świadczenia dla rodzin

01-09-2017

 

Składanie wniosków o wsparcie 500+ drogą elektroniczną jeszcze łatwiejsze. Do dotychczasowych banków, które umożliwiają swoim klientom zakładanie profilu zaufanego, dołączyły kolejne. Dzięki profilowi zaufanemu można złożyć wniosek o świadczenie 500+ i inne formy wsparcia bez wychodzenia z domu.

 

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500 plus”, a także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy. Jeden, wspólny termin, z początkiem którego można składać wnioski o te formy wsparcia, został wprowadzony z myślą o wygodzie rodzin.

 

Więcej czasu dla rodziny

 

W efekcie wnioskodawcy mogą dopełnić wszystkich niezbędnych formalności jednocześnie, a zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić razem z rodziną.

 

Bez wychodzenia z domu

 

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i inne formy wsparcia można złożyć osobiście lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się o świadczenia bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru aż 4 kanały. Wśród nich: ministerialny portal Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl), bankowość elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz stronę obywatel.gov.pl

 

Pomocne kreatory

 

Na ministerialnym portalu Emp@tia zostały udostępnione przyjazne kreatory do wypełniania wniosków o świadczenia. Dzięki temu składanie wniosków przebiega w bardzo prosty, intuicyjny sposób. Kreator automatycznie podpowiada dużą cześć danych na formularzach elektronicznych oraz wskazuje wymagane załączniki. W efekcie wnioskodawca sam wypełnia jak najmniejszą liczbę informacji. Takie rozwiązanie to nie tylko ułatwienie, ale również minimalizacja błędów, co z kolei pozwala na szybsze wydawanie decyzji o przyznaniu świadczeń.

 

Minimum formalności

 

Ministerstwo Rodziny stawia na tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych on-line. Co do zasady wnioskodawca nie dołącza papierowych zaświadczeń. Składając wniosek, nie musi  wcześniej gromadzić dokumentów i tracić czasu na ich przygotowanie. Ma to pozwolić na załatwienie sprawy bez zbędnych przeszkód. Tam, gdzie to możliwe, państwo zweryfikuje stan faktyczny
w oparciu o dane zawarte w bazach, którymi dysponuje.

 

Jakie świadczenia przez Emp@tię?

 

Korzystając z portal Emp@tia, możesz złożyć wniosek o świadczenia, takie jak:

·       świadczenie wychowawcze 500+ (na stary i nowy okres świadczeniowy),

·       zasiłek rodzinny (na nowy okres zasiłkowy),

·       specjalny zasiłek opiekuńczy (na nowy okres świadczeniowy),

·       świadczenie pielęgnacyjne,

·       zasiłek pielęgnacyjny,

·       świadczenie rodzicielskie,

·       jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,

·       jednorazowe świadczenie z Programu „Za Życiem”,

·       świadczenia z funduszu alimentacyjnego (na nowy okres świadczeniowy).

 

Jak złożyć wniosek przez Emp@tię?

 

Aby złożyć wniosek za pomocą portalu Emp@tia, musisz założyć na nim konto przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. O dalszych krokach dowiesz się tutaj.

 

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, umożliwiające załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną. Korzystanie z Profilu Zaufanego wymaga jego założenia, a następnie potwierdzenia.
O ile założenie Profilu Zaufanego odbywa się zawsze online, o tyle jego potwierdzenie może odbyć się na dwa sposoby: albo online za pośrednictwem bankowości elektronicznej, albo osobiście w Punkcie Potwierdzającym.

 

Co ważne, Profil Zaufany można założyć i potwierdzić całkowicie online, korzystając z bankowości elektronicznej.

 

W praktyce polega to na wypełnieniu formularzao założenie Profilu Zaufanego
w systemie bankowości elektronicznej, a następnie potwierdzeniu tej operacji bankowym kodem autoryzacyjnym
. Po tym wszystkim na adres e-mail przychodzi potwierdzenie założenia konta.

 

Profil Zaufany dostępny w kolejnych bankach

 

Założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej oferowały dotąd PKO BP, Bank Pekao, Envelo, ING, Inteligo, Millenium. Do tego grona dołączył również mBank oraz BZWBK. 

Łatwiejsze składnie wniosków o świadczenia dla rodzin Łatwiejsze składnie wniosków o...
do góry Ostatnia modyfikacja: 18-10-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: