submenu
content

Senat o projektach dla niepełnosprawnych

10-05-2018

 

Dla wielu niepełnosprawnych osób dotarcie bez kolejki na rehabilitację i do specjalisty jest sprawą jakości życia, zdrowia i utrzymania sprawności - powiedział w czwartek w Senacie pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

 

Senat RP zajął się dziś nowelizacją ustawy o rencie socjalnej; do obrad wprowadzono też ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

 

Senat obradował też nad ustawą wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Przewiduje ona m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich) oraz zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Wiceminister Michałkiewicz zaznaczył, że wśród najpilniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się: dostęp do świadczeń medycznych, rehabilitacji i bezpieczeństwo zdrowotne.

 

Podkreślił, że potrzeby osób ze znaczną niepełnosprawnością są zróżnicowane. - "Są niepełnosprawni ruchowo - oni jako priorytet pokazują rehabilitację medyczną, są osoby zaburzone psychicznie, które mówią o dostępie do specjalistów i do leków, są osoby niepełnosprawne intelektualnie, które mówią o rehabilitacji społecznej i dostępie do turnusów rehabilitacyjnych (...) Oni będą chcieli korzystać z bardzo różnych świadczeń" - wyjaśnił.

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 22-09-2018
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: