submenu
content

Nowy rok akademicki na UTW rozpoczęty!

04-10-2014

Ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce rozpoczęło nowy rok akademicki 2014/2015. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej wygłosił z tej okazji wykład inauguracyjny na Milanowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

W 2005 roku działało ok. 40 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Teraz jest ich ponad 500 - rozpoczęła spotkanie Dominika Inkielman, prezes Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

- Cieszę się, że oferta nowych aktywności dla seniorów poszerza się. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia rządowego, samorządowego, ale przede wszystkim bez oddolnych inicjatyw osób starszych- powiedział podczas wykładu Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. 

 

W ciągu ostatniej dekady powstało ok. 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku.  Najwięcej z nich w woj. mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. W 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało prawie 2 mln zł dotacji 53 UTW w całej Polsce. Średnia kwota wyniosła ok. 36 tys. zł na jedną organizację. W 2014 roku dotacje wzrosły do 2,5 mln zł. 31 organizacji otrzymało średnio po 80 tys. zł. 

 

Cieszę, że wspólnie tworzymy coraz lepszą politykę senioralną. Wydłużające się życie to ogromny sukces polskiego społeczeństwa, ale także ogromne wyzwanie. Musimy zadbać o jakość życia seniorów w każdym zakresie - od coraz lepszej opieki lekarskiej po zapewnienie różnych form aktywności. I to w Milanówku się udaje - powiedział minister Kosiniak-Kamysz. 

 

W inauguracji roku akademickiego 2014/2015 na MU3W oprócz słuchaczy udział wzięli: Jerzy Wysocki, burmistrz Miasta Milanówka, Maria Sobczak, przewodnicząca Rady Miasta Milanówka oraz Marek Wieżbicki, starosta Powiatu Grodziskiego.

 

Państwa obecność tutaj jest najlepszym dowodem na to, że zdobywać wiedzę można, a nawet trzeba w każdym wieku - powiedział starosta Wieżbicki.

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi szereg projektów skierowanych do seniorów. Od sierpnia 2012 realizowany jest Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS. W 2014 roku przeznaczono na niego 40 mln zł. Organizacje pozarządowe i inne podmioty działające na rzecz osób starszych, mogą w tym roku liczyć nawet na 200 tys. zł dotacji. Dofinansowanie odbywa się w ramach 4 priorytetów: aktywność społeczna, promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową, edukacja osób starszych i partycypacja społeczna oraz zewnętrzne usługi społeczne.

 

- Bez Was, seniorów, nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy. Potrzebujemy Waszego doświadczenia, wiedzy i spokoju, aby rozwijać siebie i nasz kraj. Konieczna jest solidarność dwukierunkowa: młodych i starszych. Musimy uczyć się od siebie nawzajem - dodał minister Kosiniak-Kamysz.

fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski fot. M. Sarnowski
do góry Ostatnia modyfikacja: 29-06-2017
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: